
Netværksmøde for kostfaglige ansat i daginstitutioner og skoler/efterskoler
Medlemschef
Gastronomisk rådgiver i Meyers Madhus børnemad
Kostfagligeneansvarlig
Velkomst v/regionsformand Marianne Vilsbøll Jacobsen.
Oplæg v/ medlemschef Sidsel Grøntved Henriksen.
”Vis hvad du er værd - Bed om det du er værd”:
Sidsel sætter fokus på de Kostfaglige eneansvarliges særlige ”situation”, den eneste med kostfaglighed i en pædagogisk praksis og på valg hvert andet år.
Det er vigtigt at sætte fokus på værdien af ens arbejd, både i forhold til anerkendelse, men også fordi vi skal sørge for, at dem der træffer beslutninger om de kostfagliges løn, rammer og vilkår ved, hvor stor værdi, de kostfagliges arbejder giver til børnene.
Oplæg v/ Kristina Tinggård, Gastronomisk rådgiver i Meyers Madhus børnemad. Kok og Bachelor i Ernæring og sundhed, rådgiver daginstitutioner i Kbh. Kommune i grøn omstilling af mad/måltider.
”Grønne proteiner - hvor meget og hvordan kan man sikre tilstrækkeligt med protein til børn”
Vi har alle brug for proteiner. Traditionelt har vi hentet de fleste proteiner i dyreriget – fra kød, fjerkræ, fisk, æg og mælkeprodukter. Hvis vi ønsker at reducere klimaaftrykket fra vores måltider, skal vi hente en større del af det samlede proteinindtag i planteriget. Så hvordan kan man arbejde med, at få den rette mængde bælgfrugter ind i menuplanerne - og samtidig sikre ernæring og smag, når man laver mad til børn i daginstitutioner?
Oplæg v/Hanne Bøgh Jans, kostfagligeneansvarlig i Blomsterspiren i Gentofte Kommune.
Hanne vil fortælle om hvordan hun i hverdagen arbejder med bælgfrugter, madspild og hvordan hun finder inspiration samarbejde.
Tilmelding og spørgsmål

Hvordan tilmelder jeg mig et event hos Kost og Ernæringsforbundet?
- Du tilmelder dig via tilmeldingsknappen under det enkelte event.
VIGTIGT, når du har givet alle oplysninger, så skal du scrolle helt ned og trykke på den blå knap 'Indsend tilmelding'.
Hvorfor modtager jeg ikke mail-bekræftelsen straks?
- Prøv at tjekke dit spamfilter
- Det kan være, at du ved en fejl har fået tastet en forkert mailadresse.
- Hvis du har tilmeldt dig, uden at være logget ind, eller du ikke er medlem af forbundet, så ligger din tilmelding og afventer manuel bekræftelse. Så hvis du fx har dig tilmeldt uden log-in en sen fredag eftermiddag, så modtager du tidligst en mail-bekræftelse den følgende mandag.
Kan jeg på min medlemsprofil se, hvilke events jeg har deltaget i?
- Ja, det bliver registreret på din medlemsprofil, hvilke af forbundets events du har deltaget i.
Kan jeg melde flere til samme event?
- Du kan altid tilmelde flere, men det er kun teknisk muligt at tilmelde én ad gangen. Hvis du tilmelder andre, så skal du bruge deres egne oplysninger (privatadresse, mail, mobil mm)
Kan jeg tilmelde mig et event, hvor tilmeldingsfristen er overskredet?
- Du kan altid rette henvendelse til eventets kontaktperson, om det er muligt (du finder kontaktdata ved eventet på kost.dk)
Kommer jeg på en venteliste, hvis eventet er overtegnet?
- Ja, du kommer på venteliste og bliver kontaktet, hvis der bliver en ledig plads. Det kan godt være med få dage varsel.
Hvordan afmelder jeg mig et af forbundets events?
- Du kan kontakte eventets kontaktperson (du finder kontaktdata ved eventet på kost.dk). Du kan også melde afbud til sekretariatet på post@kost.dk eller 31 63 66 00.
- Du kan også gå ind på din side via kost.dk og trykke på mine kurser og afmelde dig kurset
Hvornår skal jeg betale?
- Du skal blot afvente at modtage en opkrævning fra Kost og Ernæringsforbundet, her vil betalingsfristen fremgå.
Får jeg en deltagerliste?
- Nej, grundet Persondataforordningen udsender Kost og Ernæringsforbundet ikke en deltagerliste til deltagerne.
Jeg har afmeldt mig et event, hvorfor bliver jeg alligevel opkrævet betaling?
- Hvis du afmelder dig senere end to dage før, så betales det fulde beløb.
Jeg har afmeldt mig et event indenfor fristen, hvornår får jeg mine penge retur?
- Beløbet returneres indenfor fire uger til det kortnummer, der er brugt til betaling.
Hvornår sender I materiale ud?
- Eventuelt materiale vil ligge klar på kursusstedet.
- Ved deltagelse i webinarer får du tilsendt slides efter webinaret.
Bliver webinaret optaget?
- Hvis et webinar bliver optaget, vil det fremgå under webinaret på kost.dk
Har jeg ret til at få kørselsfradrag fra min arbejdsgiver?
- Nej.
- Men hvis du som tillidsrepræsentant eller arbejdsmiljørepræsentant skal deltage på et organisationskursus, så kontakt kursusleder.
Modtager jeg en mail-bekræftelse på, at I har modtaget min tilmelding?
- Ja.
Prisgruppen 'Elev/studerende' (medlem af forbundet)
- Du kan tilmelde dig under denne prisgruppe, hvis du har et studiemedlemskab hos Kost og Ernæringsforbundet