ernæringsassistent storkøkken

Vær opmærksom på, at denne artikel er mere end to år gammel

09.10.2023

Titlen ’ernæringsassistent’ bevares

Fagligt Udvalg for Ernæringsassistentuddannelsen har vurderet, at navnet fortsat er det mest dækkende for uddannelsen

Fagligt Udvalg for Ernæringsassistentuddannelsen (FUE) har haft en længevarende proces for at kortlægge, om der kunne være en anden og bedre titel end ”ernæringsassistent” til denne vigtige uddannelse.

FUE har bl.a. inddraget et eksternt bureau til arbejdet, og har både talt med de unge, KL, Danske Regioner og os i Kost og Ernæringsforbundet undervejs.

På den baggrund har FUE besluttet at bevare ”ernæringsassistent”, fordi ”forslagene ikke var tilstrækkeligt sigende for uddannelsen og fordi de foreslåede titler i givet fald ville tage lang tid at introducere til offentligheden”, som det hedder i beslutningen fra FUE.

Kost og Ernæringsforbundet er enige i denne beslutning. Vi er glade for, at FUE har gjort et så grundigt arbejde i forhold til at afsøge mulige alternativer til ”ernæringsassistent” og vi konstaterer på linje med FUE, at ”ernæringsassistent” fortsat er den bedst dækkende titel for vores uddannelse på nuværende tidspunkt. Nu handler det om, at alle parter går helhjertet ind i arbejdet med at styrke uddannelsen og sikre større kendskab og interesse for dette vigtige fag og uddannelse.

Læs hele nyheden fra FUE her.

Vi sidder klar ved telefonerne til at hjælpe dig.

Har du spørgsmål?

Vores åbningstider er mandag-onsdag kl. 8.30-15.00, torsdag 8.30-17.00 og fredag 8.30-13.30.