Brev til Sundhedsministeren
Til sundhedsminister Sophie Løhde
Sendt til sum@sum.dk
Kære Sophie
Kost og Ernæringsforbundet og Fagligt selskab af Kliniske Diætister (FaKD) vil først og fremmest takke dig og dit ministerium for det vigtige og komplekse arbejde med at udmønte og implementere sundhedsreformen.
Det gælder også den nye generiske model for pakkeforløb for mennesker med kronisk sygdom, som kan få stor betydning for mennesker med kronisk sygdom ved at bidrage til mere sammenhængende patientforløb og understøtte en tværfaglig tilgang, hvor patientens samlede behov er i centrum.
Vi finder det særligt positivt, at den generiske model tydeliggør behovsvurdering og inddragelse af relevante sundhedsfaglige indsatser.
De diagnoser, der er udpeget til fremtidige pakkeforløb, har alle – i forskellig grad – behov for ernæringsindsatser. Det er derfor væsentligt og rigtigt, at ernæring også er nævnt som en del af den generiske model og indgår i vurderingen af patientens samlede behov.
Ernæringsindsatser har stor betydning for både sygdomsmestring, forebyggelse af forværring samt patienternes sundhed og livskvalitet. Når de tænkes systematisk ind i pakkeforløbene, styrkes grundlaget for en helhedsorienteret og effektiv indsats for mennesker med kronisk sygdom.
I kvalitetsstandarden for mennesker med kronisk sygdom skelnes der mellem kostvejledning og diætbehandling. Det er helt korrekt, da der er tale om to forskellige og komplementære ernæringsindsatser. Det er vores vurdering, at der fortsat er behov for begge indsatser, afhængigt af patienternes individuelle og behandlingsmæssige behov.
Samtidig erfarer vi, at alment praktiserende læger i dag efterlyser en praktisk/teknisk mulighed for at henvise patienter med behandlingskrævende ernæringsproblematikker til autoriseret klinisk diætist.
Den patientrettede forebyggelse forankres som bekendt som et regionalt ansvar pr. 1. januar 2027. Der er derfor behov for, at henvisningsmulighederne snarligt afklares og tydeliggøres i den videre udmøntning af pakkeforløbene, så formålet med den generiske model kan omsættes til praksis og gavne patienterne.
På den baggrund opfordrer vi til, at der etableres en tydelig og direkte henvisningsvej fra almen praksis til klinisk diætist, så intentionerne i reformens formål med sammenhæng, kvalitet og regionalt ansvar kan realiseres i praksis, og patienter med kronisk sygdom kan få rettidig relevant diætbehandling.
Vi ser frem til den videre udformning og implementering af pakkeforløbene og bidrager gerne med vores viden og erfaringer i det videre arbejde.
Med venlig hilsen
Ghita Parry Formand Kost og Ernæringsforbundet | Mette Theil Formand Faglig selskab af Kliniske Diætister i Kost og Ernæringsforbundet |
Har du spørgsmål?
Vores åbningstider er mandag-onsdag kl. 8.30-15.00, torsdag 8.30-17.00 og fredag 8.30-13.30.